FEEDBACK

Publish on the dashboard

Only followers can post.

    Loading...

    Grupo A

    1 round
    Andreia / Nelson Santos Pedro Piteira / Pedro Guerreiro
    detail 24 nov
    David Almeida / Luis Tavares Bruno Martins / Mário Beto
      6–4, 5–7, 8–10
    Luís Carlos Neves / Ricardo Rocha António Santos / Fernando Soeiro
      6–2, 6–2
    2 round
    David Almeida / Luis Tavares Andreia / Nelson Santos
    detail 4 dec
    António Santos / Fernando Soeiro Pedro Piteira / Pedro Guerreiro
    detail 4 dec
    Bruno Martins / Mário Beto Luís Carlos Neves / Ricardo Rocha
    detail 4 dec
    Standings PTs
    3 Bruno Martins / Mário Beto 2*
    4 Pedro Piteira / Pedro Guerreiro 0
    5 Andreia / Nelson Santos 0
    6 António Santos / Fernando Soeiro 0

    Grupo B

    1 round
    João Galvão / Gabriel Ventura Marco Amaro / Micael Santos
      6–0, 6–0
    Miguel Soares / Diogo Pires António Barreto / João do Peixe
      3–6, 7–6, 5–10
    David China / Afonso Margarida Correia / Rui Correia
    detail 24 nov
    2 round
    Miguel Soares / Diogo Pires João Galvão / Gabriel Ventura
    detail 4 dec
    Margarida Correia / Rui Correia Marco Amaro / Micael Santos
    detail 4 dec
    António Barreto / João do Peixe David China / Afonso
    detail 4 dec
    Standings PTs
    3 António Barreto / João do Peixe 2*
    4 Margarida Correia / Rui Correia 0
    5 Marco Amaro / Micael Santos 0
    6 David China / Afonso 0

    Grupo C

    1 round
    Madalena Santos / José Neto João Santos / Hugo Cabrita
    detail 24 nov
    Raquel Marcelo / Bruno Fernandes António Pereira / Ricardo Pinto
      0–6, 1–6
    Pedro T Silva/ Carlos Pau Branco Luciano Lemos / Rafa
    detail 24 nov
    2 round
    Raquel Marcelo / Bruno Fernandes Madalena Santos / José Neto
    detail 4 dec
    Luciano Lemos / Rafa João Santos / Hugo Cabrita
    detail 4 dec
    António Pereira / Ricardo Pinto Pedro T Silva/ Carlos Pau Branco
      6–2, 3–6, 7–10
    Standings PTs
    3 Pedro T Silva/ Carlos Pau Branco 2*
    4 Luciano Lemos / Rafa 1*
    5 João Santos / Hugo Cabrita 0
    6 Raquel Marcelo / Bruno Fernandes 0

    Grupo D

    1 round
    Paulo Afonso / Carlos Dias Vasco Barrambana / André Palmela
    detail 24 nov
    Catarina Carreira / André Guerreiro Ricardo Varela / Rui Florindo
    detail 24 nov
    Sérgio Cavaco / José Fernandes Nelson Medina / Paulo Fernandes
      7–6, 6–7, 6–10
    2 round
    Catarina Carreira / André Guerreiro Paulo Afonso / Carlos Dias
    detail 4 dec
    Nelson Medina / Paulo Fernandes Vasco Barrambana / André Palmela
    detail 4 dec
    Ricardo Varela / Rui Florindo Sérgio Cavaco / José Fernandes
    detail 4 dec
    Standings PTs
    3 Sérgio Cavaco / José Fernandes 1*
    4 Paulo Afonso / Carlos Dias 0
    5 Ricardo Varela / Rui Florindo 0
    6 Catarina Carreira / André Guerreiro 0

      Competition setup

    • Number of participants 24
    • Competitors type Double
    • System Groups + playoff
    • Group stage

    • N. of groups 4
    • Round robin type Single round-robin
    • N° of sets per match best of 3
    • Points for W=3, D=0, L=0
      TW*=2, TL*=1
    • Final stage

    • Qualified couples 8
    • n° of sets n° of matches
      Quarter-finals best of 3 single-leg tie
      Semi-finals best of 3 single-leg tie
      Final best of 3 single-leg tie
    *TW = Tiebreaker win, *TL = Tiebreaker loss